Anhydritový poter
Aký je náš postup?
Naša spoločnosť má viac ako 15 ročné skúsenosti s liatím samonivelačných anhydritových poterov. Ako prvé vždy vykonáme úvodnú obhliadku, meranie a konzultáciu priamo na mieste, kedy si so zákazníkom vysvetlíme a prejdeme všetky detaily. Na základe obhliadky stanovíme individuálnu cenovú kalkuláciu potrebnú k zrealizovaniu poteru.
Pri realizácii, keďže sa aplikuje v riedkej konzistencii a je potrebné vodotesne upraviť podklad, býva často náročnejšia starostlivá príprava podkladu ako samotné liatie a spracovanie materiálu. Čo je veľmi dôležité, anhydritový poter vyrábame priamo na stavbe za pomoci špeciálnych strojov a sila, tým pádom nie sú negatívne ovplyvnené jeho vlastnosti počas prevozu, ale zretie začína priamo na stavbe. Zároveň pracujeme výhradne s overeným materiálom Baumit alfa 2000, ktorý dosahuje vynikajúce výsledné vlastnosti a nie je potrebné celoplošne brúsiť za účelom zlepšenia lepených nášlapných vrstiev. Aby sme poskytovali zákazníkom najkvalitnejšie služby, náš personál pravidelne absolvuje certifikačné školenia priamo v stredisku Baumit.
Výhody a použitie anhydritových poterov
- Medzi najväčšie výhody anhydritu patrí samonivelačná schopnosť vďaka jeho tekutosti a tým pádom ja rovinnosť výslednej podlahy
- Materiál počas schnutia vykazuje iba veľmi malé objemové zmeny, vďaka čomu sa liate potery považujú za prakticky beztrhlinové. Na rozdiel od suchých cementových poterov je tak možné aj väčšie výmery realizovať bez nutnosti vkladania priestorovej dilatácie. Výsledkom je potom ideálne rovná, bezprašná a oteruvzdorná podlahová vrstva vhodná pre všetky druhy finálnych úprav (nátery, dlažba, podlahové krytiny a pod.).
- Potery sú pochôdzne už po 24 hod. a zaťažiteľné po 7 dňoch po ich realizácii.
- Keďže liate potery vykazujú v porovnaní so suchými cementovými potermi vyššiu materiálovú pevnosť, je možné ich realizovať v menších hrúbkach (už od niekoľko milimetrov), čo má samozrejme vplyv na výslednú hmotnosť konštrukcie podlahy. Oblasť použitia liatych samonivelizačných poterov je preto prakticky neobmedzená. Sú vhodné pre veľké priestory priemyselných hál aj pre jednu izbu v byte, používajú sa tak na realizáciu nových podláh ako aj pri rekonštrukciach jestvujúcich poterových vrstiev (vyrovnanie povrchu tenkou vrstvou poteru), sú vhodné aj ako potery pre vykurované podlahy alebo pre modernizáciu podláh na drevených trámových stropoch (vďaka nízkej hmotnosti). Liaty poter je potrebné od stien oddilatovať dilatačnými páskami.
- Vďaka svojim vlastnostiam je ideálnym riešením pre podlahové vykurovanie. Uloženie je v tenšej vrstve oproti iným druhom poterov a samotný anhydrit má takmer dvojnásobne lepšie vlastnosti prenosu tepla ako cementový poter, čo vo výsledku prispieva k úspore energií
- Nevznikajú dutiny a vzduchové bubliny ako pri cementových poteroch, takže aj prenos tepla je dokonale rovnomerný
Popis vrstiev
- Dlažba alebo parkety
- Liaty poter
- Kročajová izolácia (separačná fólia) a tepelná izolácia
- Penobetón (prekrytie rozvodov vody, kúrenia, elektroinštalácie apod.)
- Podkladový betón
Skladba podlahy
- s kročajovou akustickou izoláciou musí byť minimálna hrúbka poteru 3,5 – 4 cm,
- so separačnou fóliou musí byť minimálna hrúbka poteru 3 cm
- s podlahovým kúrením musí byť minimálna hrúbka poteru 3,5 cm nad trubku (hadicu) podlahového kúrenia
Základné vlastnosti
Veľkosť zrna
4 mm
Pevnosť v tlaku po 28 dňoch
min. 20 MPa
Hrúbka vrstvy
2,5 – 5 cm
Spotreba
cca 18,5 kg /m2 pri hrúbke 1 cm
Realizácie
Anhydritový poter realizujeme takmer po celom Západnom a Strednom Slovensku a to najmä v mestách Trnava, Bratislava, Senec, Galanta, Pezinok, Dunajská Streda, Nové Zámky, Topolčany, Piešťany, Trenčín, Zvolen a iné.
Máte záujem o vypracovanie cenovej ponuky na mieru? Neváhajte nás kontaktovať cez telefónne číslo alebo emailom a my si s Vami radi dohodneme obhliadku.